Porcuti Guinezi

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Despre gestatia si reproducerea porcusorilor

In jos 
AutorMesaj
Gabriela(Admin)
Admin
Admin

Puncte : 215
Data de inscriere : 24/10/2009
Varsta : 24
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Despre gestatia si reproducerea porcusorilor   Lun Noi 30, 2009 3:03 am

Nu vom imperechea noi porcusorii!
Sa lasam asta pe seama crescatorilor autorizati!
Insa daca dorim neaparat,trebuie sa stim ca femela nu trebuie montata dupa varsta de un an deoarece bazinul nu se dilata corespunzator,iar femela nu va mai putea naste decat prin cezariana(ceea ce este foarte periculoasa deoarece presupune anestezierea totala a femelei).
Foarte important!Nu vom imperechea porcusori din aceeasi linie de sange,deoarece puii vor avea imunitate scazuta si nu vor rezista mult la boli,iar durata vietii va scadea.
Perioada de gestatie tine pana la 73 de zile,timp in care femela trebuie ferita de orice fel de stres,deoarece ar putea dauna puilor.Vom fi atenti si la alimentatia femelei,acesteia i se poate face in prima luna a gestatiei o cura cu vitamine,iar dupa fatare i se poate administra Lactat de calciu.(aveti grija,prea mult calciu poate duce la formarea pietrelor la rinichi!)
Femela nu va fi ajutata la nastere,ci doar asistata si intervenit doar in cazul in care femela intampina dificultati.
De preferat ar fi daca ar putea avea o alta porcuta,cu care sa poata interactiona,si care o poate ajuta cu mancarea/curatarea placentei puilor.
Aveti grija!Daca porcuta de langa cea gestanta nu a avut pui si este foarte batrana,se recomanda sa fie luata pe durata ingrijirii puilor,deoarece,necunoscand instinctul matern,si la varsta inaintata cu greu se poate dezvolta,poate rani puii!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://porcutguinez.forumz.ro
papi_eib
Nou venit
Nou venit

Puncte : 15
Data de inscriere : 13/12/2009
Varsta : 36
Localizare : Craiova

MesajSubiect: Re: Despre gestatia si reproducerea porcusorilor   Dum Dec 13, 2009 3:19 am

eu am avut o nastere in familia mea de porcusori ( de asta am si 5, 2 parinti si 3 pui).
Inainte de nastere cu o zi am fost cu ea la medic si a zis ca mai are cel putin o saptamana pana la fatare,asa ca nu m-am grabit sa mut masculul . M-am trezit a 2 a zi dimineata ..... fatase deja 2 pui iar al 3 lea venea, masculul statea intr-un colt speriat Smile .
Am ramas uimit cum pot aceste animale da nastere unei vieti, singure si in liniste.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Gabriela(Admin)
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Despre gestatia si reproducerea porcusorilor   Dum Dec 13, 2009 3:20 am

Wow!Ne bucuram mult ca avem printre noi stapani de porcusori cu experienta!
Sus In jos
Alexxa(Admin)
Admin
Admin

Puncte : 124
Data de inscriere : 02/12/2009
Varsta : 22
Localizare : Suceava

MesajSubiect: Re: Despre gestatia si reproducerea porcusorilor   Dum Dec 13, 2009 4:02 am

poarca mea (cookye) a fatat de 2 ori! prima oara era sa lesin cand am vazut puii! Avand in vedere ca cu o seara
inainte matusa mea a zis " alex vezi ca cookye trebuie sa fete" da ce am bagat-o in seama! Si mia fatat! iar de atunci ea e "ginecologul porcilor mei Cool "
Sus In jos
papi_eib
Nou venit
Nou venit

Puncte : 15
Data de inscriere : 13/12/2009
Varsta : 36
Localizare : Craiova

MesajSubiect: Re: Despre gestatia si reproducerea porcusorilor   Dum Dec 13, 2009 3:30 pm

o tii cu masculul ?

Edit.: nu mai da quote daca raspunzi imediat dupa respectivul mesaj!!!!!
Sus In jos
Gabriela(Admin)
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Despre gestatia si reproducerea porcusorilor   Dum Dec 13, 2009 4:12 pm

Nu,nu!
Ea a facut ce trebuia,a donat masculul!
Este intr-adevar o iubitoare de porciline Kiss .

Edit: Vai da nu ma asteptam la astfel complimente! si tu la fel gabriela! multumesc Embarassed

Ultima editare efectuata de catre Alexxa in Dum Dec 13, 2009 7:18 pm, editata de 2 ori (Motiv : Sa nu fie off! E mesaj 2 in 1:D)
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Despre gestatia si reproducerea porcusorilor   

Sus In jos

Despre gestatia si reproducerea porcusorilor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cateva cuvinte despre Amaryllis
» Cateva cuvinte despre Anthurium(Floarea-Flamingo)
» Cateva cuvinte despre Hibiscus(Trandafir-de-China)
» Despre palmieri...
» Cateva cuvinte despre Streptocarpus

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Porcuti Guinezi :: Ingrijirea porcutilor :: Gestatie si reproducere-
Mergi direct la: