Porcuti Guinezi

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Concurs Miss&Mister Guineea Pig

In jos 
AutorMesaj
Gabriela(Admin)
Admin
Admin

Puncte : 215
Data de inscriere : 24/10/2009
Varsta : 24
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Concurs Miss&Mister Guineea Pig   Sam Noi 28, 2009 5:06 pm

Cu toti stim cata munca presupune un concurs de frumusete. Se fac pregatiri riguroase, preselectii pe regiuni ale tarii si apoi se aleg participantii. In cazul nostru, fiind un concurs special, ne vom pregati concurentii temeinic, insa fara a-i supune unui stres prea mare.
Scopul acestui concurs este sa alegem miss si mister porcusor de guineea. Acest concurs NU sustine si NU incurajeaza cresterea a doi porcusor de guineea de sex diferit.

Asa cum la un concurs de frumusete, participantii au de sustinut diferite probe si costumatii, in varianta guineza a concursului fiecare membru va trebui sa posteze cate 3 fotografii cu porcusorul in 3 ipostaze diferite in fiecare dintre cele 3 etape ale competitiei.
1. Fotografie portret – se va fotografia porcusorul din fatza.
2. Porcusorul meu manierat la masa – mancarea lui/ei preferata
3. Porcusorul meu haios – se va surprinde intr-o ipostaza amuzanta.
Este OBLIGATORIE o scurta descriere a porcusorului: nume, varsta, sex si cateva cuvinte despre el/ea

Durata concursului:
Acest concurs incepe in data de 1 decembrie, se va tine pe o perioada de 3 luni si se va desfasura astfel:
Etapa 1: Se incriu porcusorii la concurs, respectand cerintele de mai sus. Se posteaza fotografiile in perioada 1-20 decembrie, ora 24. In perioada 21-27 se puncteaza fotografiile iar in data de 28 se anunta participantii la semifinala.
Etapa 2: Semifinala – Raman in concurs 10 porcusori - 5 baieti si 5 fete. Acestia vor participa cu alte 3 fotografii, asa cum este mentionat mai sus.Se posteaza in perioada 1 – 20 ianuarie, ora 24. In perioada 21-27 se puncteaza fotografiile iar in data de 28 se anunta participantii la finala.
Etapa 3: Finala – Raman in concurs 6 porcusori - 3 baieti si 3 fete. Fiecare membru va posta alte 3 fotografii cu porcusorul in perioada 1-20 februarie, ora 24. Punctarea se va face in perioada 21-27. In data de 28 se va declara Miss si Mister Guinea Pig - winter 2010.

Juriul:
Se va alcatui o comisie de juriu in ordine alfabetica alcatuita din 5 membri.
In data de 21 a fiecarei luni, moderatorul va anunta numele membrilor alesi in juriu, in ordine alfabetica. Acestia au la dispozitie 7 zile pentru a face notarea, in perioada 21-27.
La fiecare etapa a concursului, juriul se va schimba.

Punctarea fotografiilor de catre juriu:
Fiecare membru din juriu va da o nota de la 1 la 5 la fiecare fotografie in parte a concurentului urmata de punctajul total. Poate scrie ce a apreciat si ce a depunctat la porcusor.
Membrul din juriu care are porcusor la concurs, nu isi va puncta porcusorul. Acesta va fi notat de catre moderator. Membrul din comisie ce participa la concurs, nu isi va puncta porcusorul. Acesta va fi punctat de moderator.
Pentru a pastra confidentialitatea jurizarii, membrii din comisie vor trimite in mesaj privat moderatorului notele date si comentariile. Moderatorul le va posta in topic fara a mentiona numele membrului, ci doar Punctaj membru comisie.

Exemplu:
Punctaj membru comisie:
Zucchero – 3,5,2 total 10p – comentariu....
Runtzy – 2,4,5 total 11p
Ozzie – 4,5,5 total 14p – comentariu...

In punctarea fotografiilor se vor tine cont de urmatoarele:
- Respectarea cerintelor concursului.
- Naturaletea porcusorului in ipostaza surprinsa
- Ingrijirea corespunzatoare a porcusorului – blanita bine ingrijita si stralucitoare, mediu sanatos si curat, unghiute taiate,hrana corespunzatoare, etc...

Nu avem voie:
- Sa participam cu doi porcusori deodata. Fiecare membru va alege unul din porcusori sai, pe care il inscrie in concurs si cu el va merge pana la final. Cu celalalt porcusor va participa la urmatorul concurs miss si mister guinea pig.
- Sa accesorizam porcusorul cu elastice, clame, carlige.
- Sa prelucram pozele cu efecte speciale. Se permite doar prelucrarea imaginii la luminuozitate si contrast.
- Sa postam fotografia in locul altui membru. Fiecare trebuie sa isi prezinte porcusorul. Cei ce nu stiu sa posteze o fotografie, sunt rugati sa trimita un mesaj privat moderatorului pentru a rezolva aceasta problema.

Premii:
Castigatorii titlului de Miss si Mister Guinea Pig vor primi o diploma.
Se vor acorda diplome speciale pentru locurile 2 si 3 precum si diplome de participare.

Va dorim mult succes!
Preluat de pe gemon,deoarece acest concurs a fost facut la initiativa mea si a lui Gabby(admin 2)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://porcutguinez.forumz.ro
Alexxa(Admin)
Admin
Admin

Puncte : 124
Data de inscriere : 02/12/2009
Varsta : 21
Localizare : Suceava

MesajSubiect: Re: Concurs Miss&Mister Guineea Pig   Mier Dec 02, 2009 10:22 pm

1.
Aici am prinso exact cand a iesit de sub prosopel!
2.
Deobicei cand o aduc prin camera primul lucru pe care il face e sa mearga in balcon pe covorul ala pufost portocaliu si ii place s afaca pop-cornuri pe el si sa inceapa sa roada perdeaua crezand ca v-a gasi rondele de morcov:roll: si iam dat niste patrunjel si am prins exact momentul pt o poza!
3.
AIci am puso jos pe podea pe un prosopel si iam dat niste iarba sa pape ca sa creasca mare si imi placeacum tinea capu❤

Nota Admin:Am modificat marimea ultimei poze,era prea mare si modifica formatul paginii.

Ultima editare efectuata de catre Alexxa in Sam Dec 05, 2009 5:51 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Muchidutul
Founder(jurnalist)
Founder(jurnalist)

Puncte : 90
Data de inscriere : 28/11/2009

MesajSubiect: Re: Concurs Miss&Mister Guineea Pig   Joi Dec 03, 2009 5:10 am

aceasta e Ella iubita mea I love you Razz

uitati ce imi palce sa beau apa de la mami din mana Razz

spuneti voi,nu's frumoasa? Rolling Eyes Embarassed

si la final ca sa impresionam juriul punem o poza de cand eram mici ,mici sa vada lumea ce frumoasa sunt Kiss Razz
Nota moderator: Am redimensionat ultima foografie
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
BuluC
Moderator
Moderator

Puncte : 62
Data de inscriere : 30/11/2009
Varsta : 23
Localizare : Ploiesti

MesajSubiect: Re: Concurs Miss&Mister Guineea Pig   Dum Dec 06, 2009 6:51 pm

Virgula ar dori sa participe la concurs si sa se "aleaga" cu o porcuta frumoasa Laughing .

Virgula este unul dintre micii mei "gladiatori", are 5 luni. Este foarte cuminte in comparatie cu Punct si un mare mancacios.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://anda-sweet-litte-angel.hi5.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Concurs Miss&Mister Guineea Pig   

Sus In jos

Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Porcuti Guinezi :: Concursuri :: Concurs-
Mergi direct la: