Porcuti Guinezi

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Stiati ca...?

In jos 
AutorMesaj
Gabriela(Admin)
Admin
Admin

Puncte : 215
Data de inscriere : 24/10/2009
Varsta : 24
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Stiati ca...?   Mier Dec 09, 2009 3:36 am

Stiai ca?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://porcutguinez.forumz.ro
Alexxa(Admin)
Admin
Admin

Puncte : 124
Data de inscriere : 02/12/2009
Varsta : 21
Localizare : Suceava

MesajSubiect: Re: Stiati ca...?   Mier Dec 09, 2009 3:55 am

Ştiaţi că ……

- fiecare ţigară fumată poate scurta cu 8 minute viaţa celui ce o fumează;
- femeile căsătorite cu fumători sunt de patru ori mai predispuse să moară de cancer pulmonar decât femeile căsătorite cu nefumători;
- gudronul din ţigări îngălbeneşte dinţii;
- există 15 substanţe cancerigene diferite în fiecare ţigară;
- un om care fumează un pachet de ţigări pe zi, timp de 1 an, va avea un 1 litru de gudron depozitat în plămâni;
- 19% din totalul incendiilor fatale sunt cauzate de fumat;
- fumatul alterează gustul şi mirosul ,determină ridurile faciale ,iar unele studii demonstrează că au un efect negativ şi asupra auzului;
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Muchidutul
Founder(jurnalist)
Founder(jurnalist)

Puncte : 90
Data de inscriere : 28/11/2009

MesajSubiect: Re: Stiati ca...?   Mier Dec 09, 2009 4:29 am

stiati ca ....

Ziua Naţionala a Romaniei a fost serbata pentru prima data pe data de 1 Decembrie în anul 1990. Aceasta data a fost aleasa în cinstea Marii Uniri a Principatelor Romane.
inainte de 1990, in regimul comunist, din 1947 pana in 1989, Ziua Naţionala a Romaniei era serbata pe 23 August, in cinstea eliberarii ţarii de sub ocupaţia fascista.
inainte şi de regimul comunist, din 1867 şi pana în 1947, Ziua Naţionala a Romaniei era serbatape 10 mai, ziua venirii în ţara a Regelui Carol I.

La 1 decembrie 1918, Adunarea Naţionala de la Alba Iulia, a adoptat o Rezolutie care consfintea unirea romanilor din Transilvania şi Banat cu Romania.
Anterior acestei date, la 27 martie 1918, Basarabia, prin votul Adunarii Sfatului Ţarii, şi la 28 noiembrie 1918, Bucovina, prin hotararea Congresului general al Bucovinei, proclamasera unirea cu Regatul Romaniei.

Granitele definitive ale Romaniei Mari au fost stabilite şi ratificate abia în anul 1920.
Sus In jos
Muchidutul
Founder(jurnalist)
Founder(jurnalist)

MesajSubiect: Re: Stiati ca...?   Mier Dec 09, 2009 4:30 am

stiati ca ....

Cel mai inalt copac din lume. Cel mai voluminos. Cel mai batran. Recent s-a descoperit in America de Nord, in Parcul Natural Redwood, din California, un arbore numit Hyperion (Sequoia sempervirens) care atinge putin peste 115 metri. Acest arbore este chiar mai mare decat secularul Sequoia Gigantea!

Tot in California, au fost descoperiti si alti copaci gigant. E vorba de cel mai voluminos arbore, sequoia General Sherman, de 1486,6 metri cubi si cel mai batran copac, Matusalem, vechi de 4.650 de ani. Impreuna cu gigantul Hyperion au fost descoperiti alti doi copaci de inaltime apropiata acestuia.

Cu toate acestea, cel mai inalt copac care a existat pana acum pe Pamant a fost un eucalipt din Australia, descoperit in 1872, de 150 de metri.
Sus In jos
Muchidutul
Founder(jurnalist)
Founder(jurnalist)

MesajSubiect: Re: Stiati ca...?   Mier Dec 09, 2009 4:31 am

stiati ca ...

Pentru a fi sanatos si a-ti prelungi viata consuma cat mai multe fructe si legume, si mai ales nuci, masline si usturoi, dar si vin, in cantitati mici, plus ciocolata neagra (max 200g/zi)
Sus In jos
Alexxa(Admin)
Admin
Admin

Puncte : 124
Data de inscriere : 02/12/2009
Varsta : 21
Localizare : Suceava

MesajSubiect: Re: Stiati ca...?   Mier Dec 09, 2009 4:51 am

Laughing nu uitati ca un pahar de vin inainte sau dupa masa face foarte bine! Ajuta la digestie! SI mai e si bun! Da usor cu paharelu altfel o sa vedeti stelutze si nu o sa le puteti prinde!
Sus In jos
Crissi
Membru VIP
Membru VIP

Puncte : 46
Data de inscriere : 29/11/2009
Localizare : Mioveni/Jud, Arges

MesajSubiect: Re: Stiati ca...?   Lun Dec 14, 2009 7:12 pm

Alexa, eu ador vinul, mai ales cel rosu..

Asa...Stiati ca..chiar ieri am baut jumatate de sticla de vin?

edit: si eu Embarassed

Ultima editare efectuata de catre Alexxa(admin) in Mar Dec 15, 2009 12:13 am, editata de 1 ori (Motiv : 2in1)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://crissulici98.hi5
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Stiati ca...?   

Sus In jos

Stiati ca...?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Porcuti Guinezi :: Bine ati venit! :: Off-topic!-
Mergi direct la: